Archiwum kategorii ‘Funkcje i historia’

Odziedziczone pieniądze

Kategoria: Funkcje i historia

Odziedziczone pieniądze Pieniądze szczęścia nie dają, ale ułatwiają bardzo nasze życie. Mając pieniądze możemy pozwolić sobie na życie na wyższym poziomie. W dzisiejszych czasach o gotówkę jednak jest bardzo trudno, pracy jest mało a jeśli już ją mamy nie zarabiamy kokosów. Zazwyczaj sytuacja taka prowadzi do wielu lat oszczędzania, aby w końcu dorobić się domu lub innego dobra materialnego. Znakomitym darem od losu są na pewno pieniądze, których się nie spodziewaliśmy, czyli pochodzące ze spadku. Taka miła niespodzianka może przyćmić nam wszystko, ciesząc się z gotówki musimy być jeszcze czujni. Zanim przejmiemy spadek trzeba się upewnić czy razem z nim nie odziedziczyliśmy jakiś długów taka sytuacja okazałby się być patową. Często spadek jest tylko przynętą coś dostajemy, ale może stać się też dłużnikami, którym przyjdzie spłacać długi. W świetle prawa mamy pół roku na odstąpienie do spadku, jeśli uznamy, że suma odziedziczona jest mniejsza niż zadłużenie możemy zrezygnować z takiej darowizny i w ten sposób uniknąć problemów. Z kolie, jeśli pieniądze nie są zadłużone możemy nimi dowolnie dysponować według naszego uznania. Spadek może być prawdziwym zastrzykiem dla naszego domowego budżetu, jest to szybka gotówka, która nie wymaga lat oszczędzania jednak i nią trzeba się w pewnym stopniu podzielić z urzędem skarbowym.

Tagi: , ,

Kolekcjonowanie pieniędzy

Kategoria: Funkcje i historia

Kolekcjonowanie pieniędzy Pieniądze są podstawowym środkiem płatniczym, na co dzień używamy ich bardzo często. Dawniej także istniały pieniądze jednak miały inny wygląd uznawano, że pieniądzem jest towar później moneta a na końcu kwit bankowy, który najbardziej przybliżył nas do produkcji już papierowej gotówki. Sama historia pieniądza jest bardzo prosta dawniej może nie był on tak dopracowany w szczegółach jak dziś nie miał znaków wodnych czy zabezpieczeń, ale za to miał wartość historyczną. Wiele monet posiadło wytłoczone herby władców, ich popiersia, doprowadziło to do sytuacji gdzie zaczęto tworzyć wiele monet w rożnym oznakowaniu dekorach w zależności od ich występowania. Każda dekada miała swoje pieniądze i co ciekawe wiele z nich przetrwało po dziś dzień. Wielu ludzi interesuje się nimi, ponieważ są ciekawym elementem historii. Osoby, które zbierają monety nazywamy kolekcjonerami w swoich zbiorach potrafią zgromadzić nawet tysiące monet każda z nich jest traktowana indywidualnie posiad swoje oznakowanie miejsce w klaserze lub specjalnym pokrowcu. Monety w szczególności te zabytkowe mają największą wartość historyczną oraz ekonomiczną kwota, jaką można za nie osiągnąć sięga nawet kilku tysięcy złotych. Kolekcjonowanie jest drogim hobby, ale bardzo przyjemnym i ciekawym.

Tagi: , ,

Jak otworzyć własny biznes?

Kategoria: Funkcje i historia

Jak otworzyć własny biznes? Polskie realia przerażają wielu ludzi najczęściej są to małe zarobki i duże opłaty. Ciągła niepewność czy starczy nam do kolejnej wypłaty oraz nadgodziny nie koniecznie płacone, determinują wielu z nas do myśli na temat własnej działalności. Jeśli będziemy posiadali swoją firmę to będziemy pracować na własne konto sami będziemy też sobie szefem, jest to wspaniała sytuacja jednak zanim zaczniemy marzenia o własnym interesie trzeba się do tego przygotować. Na początek musimy zbadać rynek pracy, czyli sprawdzić, na jakie usługi jest największe zapotrzebowanie i co by się sprzedało najlepiej w naszym miejscu zamieszkania. Dobry pomysł jest już połową sukcesu. Kolejnym korkiem jest już gromadzenie funduszy, każdy interes wymaga sporych środków, jeśli ich nam brakuje możemy postać się o dofinansowanie ze stronu urzędu pracy lub programów unii europejskiej. Nie jest to tak naprawdę wcale skomplikowane musimy tylko sporządzić dobry biznes plan i sprzedać swój projekt. Jeśli się spodoba możemy uzyskać spore środki, których nie musimy nawet oddawać jedynym warunkiem stawianym przez instytucje sponsorującą jest to, że musimy utrzymać swoją działalność przez rok czasu. Dla nas jest to bardzo dogodna umowa, poza tym nawet, jeśli zrezygnowalibyśmy z prowadzenia interesu zostają nam sprzęty maszyny, które można upieniężnić.

Tagi: , , ,

Życie bez pieniędzy

Kategoria: Funkcje i historia

Życie bez pieniędzy Pieniądze żądzą światem a więc, jak zatem żyć bez nich? Jest to bardzo ciężkie zagadnienie w dzisiejszych czasach. Postaramy się zaprezentować model życia bez pieniędzy, który jest możliwy do wykonania i zrealizowania. Decydując się na życie bez pieniędzy musimy liczyć z brakiem akceptacji poprzez pospolite społeczeństwo. Natura człowieka popycha go do gonitwy za pieniądzem, w celu zapewnienia sobie komfortu życiowego. W całym tym pędzie zapominamy bardzo często o podstawowych źródłach szczęścia. Jednym z nich jest zdecydowanie nasza rodzina i najbliżsi. Wielu ludzi, którzy osiągnęli wszystko w sferze materialnej stwierdza, że nie przynosi to prawdziwego szczęścia. Wyzwalając się od świata materialnego i odnajdując swoje prawdziwe jestestwo można doświadczyć prawdziwego szczęścia. Zwykle procesowi temu towarzyszy odosobnienie, a wynika to z braku środków finansowych to egzystowania w nowoczesnym społeczeństwie. Nie posiadając pieniędzy nie stać jest nas na korzystanie z podstawowych zdobyczy technologicznych jak prąd, wodociągi, telewizja czy telefonia. Nie stać jest nas nawet na utrzymanie domu mieszkalnego, ponieważ nakładane na nas są coraz większe podatki. Odosobnienie i życie w zgodzie natury to jednak coraz popularniejszy sposób na życie.

Tagi: , ,

Fałszywe pieniądze

Kategoria: Funkcje i historia

Fałszywe pieniądze Chęć posiadania pieniędzy jest u wielu ludzi ogromna, dochodzi nawet do tego, że aby je mieć mogą kraść lub oszukiwać. Pieniądze bardzo ułatwiają nam życie codzienne pozwalają na zaspokojenie naszych potrzeb podstawowych oraz zachcianek. Jeśli ich jednak brakuje zaczynamy się zapożyczać lub kombinujemy jak je uzyskać. Jest grono osób, które aby mieć gotówkę zajmuje się fałszerstwem. Cały zabieg polega na odwzorowaniu oryginalnego banknotu tak by nie było widać, że jest fałszywy. Do tego celu potrzebny jest specjalny papier oraz dobrej, jakości drukarka. Fałszywe pieniądze można szybko wyprodukować jednak mają pewien mankament pewnych zabezpieczeń nie da się przejść i jeśli przyjrzymy się im bliżej widzimy różnice. Oryginał ma znaki wodne oraz zabezpieczenia, które widać pod ultrafioletem z kolie fałszywka pomimo dobrej, jakości zabezpieczeń takich już nie ma. Na fałszywych pieniądzach można się szybko wzbogacić wystarczy tylko wpuścić je w obieg i wymieniać na inne banknoty dzięki temu nikt nie potrafi stwierdzić gdzie jest ich źródło. Jeśli natomiast zostaniemy przyłapani na podrabianiu pieniędzy kara jest duża i grozi pozbawieniem wolności. Ta surowość prawa wynika przede wszystkim z faktu, że działamy na szkodę kraju.

Tagi: , ,

Wymiana pieniędzy

Kategoria: Funkcje i historia

Wymiana pieniędzy Każdy region świata posiada własną walutę, która odróżnia go od pozostałych sąsiadów. Z walutą często wiąże się nie tylko ciekawa historia, ale przede wszystkim przywiązanie do tradycji. Zazwyczaj waluty nie zmienia się często, zwykle wymuszone jest to sytuacją gospodarczą lub po prostu chęcią usprawniania zabezpieczeń na banknotach, ponieważ te często padają łupem fałszerzy. Każda wymiana waluty odbywa się stopniowo, aby przyzwyczaić ludzi do nowych pieniędzy. Szczególnie dużo czasu na to potrzebują ludzie starsi, ponieważ ci trudno znoszą zmiany. Za kilka lat wymiana waluty może czekać Polskę, ponieważ jako kraj członkowski NATO powinniśmy przyjąć wspólną walutę, jaką jest euro. Obecna sytuacja euro jest stabilna w praktyce oznacza ze euro jest drogie i jego cena nie spada. Co jednak przejecie obcej waluty oznacza dla polski? Rokowani są rożne z jednej strony umocnimy swoją pozycje wśród krajów członkowskich i będziemy z nimi solidarni z drugiej strony mogą powstać z tego względu liczne problemy. Po pierwsze wszyscy przyzwyczajeni jesteśmy do rodzimej waluty nie lubimy zmian i co gorsze euro może spowodować wzrost cen, co dla Polaków jest mało korzystną opcją. Wymiana waluty na nowa może, więc przynieść pewne perspektywy lub pogrążyć wszystko zależeć będzie od działań rządu oraz od referendum, które czeka nas za kilka lat.

Tagi: , ,