Wpisy zaznaczone tagiem ‘pieniądze’

Pieniądze

Kategoria: Pieniądze

Pieniądze Historia pieniądza sięga już dawnych czasów. Kiedyś jednak miał on całkiem inny wymiar oraz wygląd. Handel istniał od zamierzchłych czasów, dlatego też zaczęto wymieniać się pieniądzem był towar. Z czasem jednak zdano sobie sprawę z faktu, że nie każdy towar można podzielić i ktoś zawsze może być stratny zaczęto poszukiwać nowych rozwiązań. Z czasem pojawiły się kwity, które oznaczały posiadanie gotówki w banku a później już monety oraz papierowe pieniądze. Pieniądz a w zasadzie jego wygląd bardzo się zmienił obserwujemy taką zależność nawet w dzisiejszych czasach. Co pewien czas wprowadza się do obiegu nową gotówkę, która ma być lepsza w użyciu. Monety stają się lżejsze mniejsze a co za tym idzie wygodniejsze do przenoszenia. Stare pieniądze z zbiegiem lat zostały wyparte przez nowe nominały, nie oznacza to bynajmniej, że całkowicie zginęły. Jest wielu ludzi, którzy je zachowali i obecnie posiadają spora kolekcję pieniędzy pochodzących z dawnych czasów. Najlepsze zbiory pochodzą nawet z czasów średniowiecza i obecnie mają wartość historyczną. Wygląd pieniądza stale się zmieniał, ale jedno zostało tak samo, każdy pragnie mieć jak najwięcej tego kruszywa w obrocie i nadal ma taką samą funkcje, czyli możemy przy jego użyciu coś nabyć.

Tagi: , ,

Wymiana pieniędzy

Kategoria: Funkcje i historia

Wymiana pieniędzy Każdy region świata posiada własną walutę, która odróżnia go od pozostałych sąsiadów. Z walutą często wiąże się nie tylko ciekawa historia, ale przede wszystkim przywiązanie do tradycji. Zazwyczaj waluty nie zmienia się często, zwykle wymuszone jest to sytuacją gospodarczą lub po prostu chęcią usprawniania zabezpieczeń na banknotach, ponieważ te często padają łupem fałszerzy. Każda wymiana waluty odbywa się stopniowo, aby przyzwyczaić ludzi do nowych pieniędzy. Szczególnie dużo czasu na to potrzebują ludzie starsi, ponieważ ci trudno znoszą zmiany. Za kilka lat wymiana waluty może czekać Polskę, ponieważ jako kraj członkowski NATO powinniśmy przyjąć wspólną walutę, jaką jest euro. Obecna sytuacja euro jest stabilna w praktyce oznacza ze euro jest drogie i jego cena nie spada. Co jednak przejecie obcej waluty oznacza dla polski? Rokowani są rożne z jednej strony umocnimy swoją pozycje wśród krajów członkowskich i będziemy z nimi solidarni z drugiej strony mogą powstać z tego względu liczne problemy. Po pierwsze wszyscy przyzwyczajeni jesteśmy do rodzimej waluty nie lubimy zmian i co gorsze euro może spowodować wzrost cen, co dla Polaków jest mało korzystną opcją. Wymiana waluty na nowa może, więc przynieść pewne perspektywy lub pogrążyć wszystko zależeć będzie od działań rządu oraz od referendum, które czeka nas za kilka lat.

Tagi: , ,

Pieniądze a korupcja

Kategoria: Funkcje i historia

Pieniądze a korupcja Korupcja to bardzo wielki problem nowoczesnego społeczeństwa. Jest to niemalże temat tabu, ponieważ w naszym państwie jest to bardzo popularne zjawisko, jednak bardzo mało o nim się mówi, a wykrywalność tego przestępstwa jest bardzo znikoma. Oczywiście nikt nie pochwala korupcji, ale w sytuacji bez wyjścia natura Polaka podpowiada wyłącznie jedno, spróbujmy przekupić tego człowieka, aby uzyskać własne korzyści. Przekupstwo sięga już niemalże czasów starożytnych, jednak w czasach obecnych jest to prawdziwa plaga, która znacznie ogranicza wolny rynek. Korupcja w największym stopniu dotknęła sądownictwo, sport, medycynę, a obecnie nawet życie codzienne. Największym problemem z korupcją jest to, że dotyka ona również najbiedniejszą część społeczeństwa, klasę robotniczą. Żeby dostać się do doktora specjalisty, czy wygrać sprawę w sądzie, należy liczyć się z łapówkami, jest to tak naturalna rzecz, że bez nich nawet nie mamy prawa myśleć o podjęciu żadnych kroków. Wysokości łapówek zwykle kształtowane są przez powagę załatwianej sprawy. W sporcie podczas negocjacji o wygranym meczu czy zawodach stawki sięgają miliardów dolarów. Ustawione wyniki powodują całą lawinę konsekwencji. Dla osób wtajemniczonych są to niemalże kopalnie króla Salomona, które przynoszą niewyobrażalne zyski.

Tagi: , , ,