Archiwum Październik, 2014

Dotacje dla ludzi powyżej 50-tego roku życia

Kategoria: Biznes

Dotacje dla ludzi powyżej 50-tego roku życia Otwieranie własnej działalności gospodarczej to nie tylko domena młodzieży, w obecnych czasach coraz częściej widuje się świeżych przedsiębiorców powyżej pięćdziesiątego roku życia. Ma na to wpływ kilka czynników. Pierwszym z nich jest naturalnie ogromne doświadczenie, jakie ludziom udaje się zebrać podczas długich lat życia. Bardzo pomocne w podjęciu decyzji okazuje się również przyznawanie dotacji z tytułu aktywizacji zawodowej grupy społecznej powyżej pięćdziesiątego roku życia. Akcja ta ma celu zachęcenie ludzi starszych do otwierania własnych działalności, aby w sposób bezpośredni podnieść poziom stopy życiowej społeczeństwa, zmniejszyć bezrobocie oraz polepszyć koniunkturę. Dotacje przyznawane są po spełnieniu kilku bardzo ważnych warunków, a co najważniejsze dotacje tego typu są bezzwrotne, co oczywiście zachęca sporą część społeczeństwa. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla tej grupy społecznej. Po osiągnięciu pięćdziesiątego roku życia, bardzo ciężko jest znaleźć pracę, a co za tym idzie ta grupa bezrobotnych to znakomity procent w naszym państwie. Dzięki takiej pomocy zamiast wykonywać mało opłacalną pracę dla kogoś innego, możemy sami zacząć świadczyć usługi. Wybór branży jest dowolny i zależy wyłącznie od nas.

Tagi: , , ,

Rodzaje umów zawieranych z pracownikiem

Kategoria: Biznes

Rodzaje umów zawieranych z pracownikiem Poszukiwanie dobrej pracy jest celem nadrzędnym wielu ludzi. Praca gwarantuje zarobek, a tym samym zaspokojenie swoich potrzeb bytowych. Na rynku pracy obserwujemy różne rozdaje umów często wiele z nich jest mało korzystnych dla pracownika, ale zyskuje na nich pracodawca. Dla przyszłego pracodawcy liczą się głownie wyniki i małe koszty, dlatego też najczęściej wybierają umowę na zalecenie lub o dzieło. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownik wypłacane ma tylko za wykonaną prace, pracodawca zyskuje tanią siłę roboczą, której nawet nie należy się urlop. Umowa zlecenie najczęściej dotyka ludzi młodych wówczas tłumaczy się im braki etatów w firmie, cieciem kosztów lub małym doświadczeniem. Prawdziwym luksusem w dobie bezrobocia jest umowa na stałe dzięki niej pracodawca ma gwarantowane wszelkie świadczenia, nie może zostać zwolniony od ręki obowiązuje tutaj okres wypowiedzenia oraz ma swoje prawa, które może egzekwować. Rodzajów zawieranych umów jest wiele nie możemy pominąć jednak tej najczęstszej, czyli umowy słownej jest to praca na czarno. Takie zajecie nie daje nam nic, ponieważ nie jesteśmy ubezpieczeni, nie odkładamy składek na emeryturę i co gorsze możemy zostać oszukani, co do wynagrodzenia, ponieważ nie mamy umowy pisemnej ze zleceniodawcą pracy.

Tagi: , , ,

Aktywizacja zawodowa młodzieży

Kategoria: Biznes

Aktywizacja zawodowa młodzieży Dzisiejsza młodzież bardzo rzadko zdaje sobie sprawę z wagi pieniądza, oraz tego jak ciężko jest go zdobyć. Rozpoczynając pracę po szkole dopiero jesteśmy w stanie zrozumieć ile wysiłku należy włożyć w dorosłe życie. Praca dla kogoś jest sposobem na dochód, jednak należy pamiętać, że to ktoś inny prowadzi tą firmę, a co za tym idzie ma największe korzyści. Bardzo dobrym pomysłem jest podjęcie próby prowadzenia własnej firmy. Oczywiście pierwszym krokiem, jest przygotowanie bardzo szczegółowego biznes planu, który będzie pomocny podczas rozkręcania naszego biznesu. Z pomocą dla młodych przedsiębiorców wychodzi wspólnota europejska, która przygotowała dotacje na początek działalności. Dotacje z tytułu aktywizacji zawodowej młodzieży istnieją w naszym państwie już od kilku lat i cieszą się bardzo wielką, ciągle rosnącą popularnością. Warunkiem jest naturalnie wiek kandydata, który nie może przekraczać dwudziestu pięciu lat. Następnie musimy szczegółowo wypełnić wszelkie dokumenty, a następnie wystarczy czekać na decyzję o przyznaniu dotacji. W tym procesie decyzyjnym brane pod uwagę są przede wszystkim: unikatowość przemysłu, zakres jego wykonywania, zdolności kandydata, tworzone miejsc pracy oraz wiele innych czynników.

Tagi: , , ,